Share:
 

News

WA Premier Cricket - First Grade Team Lists - Round 8
Date of Event : Fri Dec 8, 2017 11:06AM

WA Premier Cricket

Team Lists – Round 8

Saturday 9th December & Saturday 16th December

2 Day Game – 11.40am Start

 

Bayswater-Morley v Subiaco Floreat at Hillcrest Lower Oval:

Umpires: M Kovalevs-M Hooper

Bayswater-Morley: Liam O'Connor(c), Tim Smithies, Manuel Hunwick, Jake Lewis, Robert Guy, Mitchell Todd, Rhys Hampson, Olly Stone, Travis Keys, Jonty Wilde, Ashley Jeffrey, Ross Loiacono

Subiaco Floreat: Christopher Hansberry(c), Kiran Prashanth, Anthony Murphy, Calum How, Aaron Lilly, Andrew Holder, Tim Monteleone, Geremy Fatouros, Jack Retallack, Michael Hart, Lucas Martin

 

Fremantle v Claremont-Nedlands at Stevens Reserve West:

Umpires: A Micenko-R Garlett

Fremantle: Brayden Sutton(c), Ross Macauley, Daniel Kennedy, Matthew Micale, Anthony Collova, Chris Davenport, Liam Dallimore, Jarryd McPhee, Kaiden Cookson, Zach Ferris, Jamie Heath

Claremont-Nedlands: Chris Brabazon(c), James Allenby, Jacob Whiteaker, Nicholas Hobson, Paul Donaldson, Haydan Morton, Tim David, Chad Hitchcock, Christopher Simpson, Cameron Steel, Elliot Hitchen

 

Joondalup v Perth at Iluka Sports Complex 1:

Umpires: J Taylor-J Paterson

Joondalup: Michael Johnson(c), Josh Anderson, Tim Zsilinszky, Jaron Morgan, Garrick Morgan, Jake Zsilinszky, Harry Larmett, Andrew South, Clinton Hinchliffe, Tawera Waru, Brayden Thompson, Josh Inglis

Perth: Luke Jury(c), Jacob Snadden, Josh Nicholas, Jacob Van Galen, Sean Roberts, Aidan Enright, Jonathan Wells, Liam Guthrie, Kyle Gardiner, Dain Moreton, Adam Wheater

 

Midland-Guildford v Gosnells at Lilac Hill 1:

Umpires: J Sherry-J Buscall

Midland-Guildford: Dominic Sibley(c), Corry Verco, Ashley Mucciarone, Adam Faulkner, Jack Baker, Keaton Critchell, Jordan Mast, Hayden Cobley, James Kirwan, Julian Crudeli, Austin Thomas

Gosnells: Matthew Leipold(c), Timothy Hale, Ben Green, Jonathon Crowe, David Roberts, Brandon Jacobs, Ryan James-Buckley, Aaron Keverne-Onyon, Jeremy McFarlane, Chris Prescott, Jaxom Rose

 

Rockingham-Mandurah v Melville at Lark Hill 1:

Umpires: L Lindsay-D Trigg

Rockingham-Mandurah: Nick Willis(c), Vincent Poller, Ed Pollock, Kane Standing, Aaron Burrage, Nathan Hutchison, Eric Botha, Jordan Clark, Matthew France, Joel Marion, Ryan Done

Melville: Luke Towers(c), Thomas Kerr-Sheppard, Matthew Wiley, Matthew Bowdler, Ryan Duffield, Mark Turner, Brad Turner, Tom Scollay, Blake Reed, Fraser Hay, Peter Rowe

 

South Perth v Mount Lawley at Richardson Park 2:

Umpires: D Gibbons-C Pelpola

South Perth: Chris Chellew(c), Michael Bailey, Simon Ringrose, Brandon Guest, Braydon Meuleman, Brooke Guest, Darius D'Silva, Robert Jones, Jackson Edmondstone, Jordan Korol, Hilton Cartwright

Mount Lawley: Shane Rakich(c), Tom Beaton, Jay Chislett, Tristan Hobley, Mohamed Ijaz, Justin Kandiah, James Newnham, Ethan Petta, Liam Purdy, Dylan Sharman, Matthew Taylor, Michael Klinger

 

Wanneroo v University at Kingsway Sports Ground 1:

Umpires: M Hall-D Skinn

Wanneroo: Christian Smith(c), Robert Fairchild, Kyle Millar, Jack Cattrall, Mitchell Mcgee, Jordon King, Jacob Johnston, Dylan Banks, Mathew Dzodzos, Nick Barr, Matthew Spoors, Max Holden

University: William Bosisto(c), Matthew Birrell, Viv Paver, Brendan Murray, Ashton Agar, Mitchell Drennan, Rex Strickland, Josh Dallimore, Sean Stuart, George Bartlett

 

Willetton v Scarborough at Burrendah Reserve 1:

Umpires: T Rann-F Davis

Willetton: Kallen Bond(c), Stuart Biss, Brett Bayley, James Godfrey, Brennan Wilson, Prad Gunaratne, Ross Knoll, Matthew Hanna, Aaron Hardie, Iszak Milentis, Will Rhodes, Kris Elliot

Scarborough: Andrew Rule(c), Jeremy Boyle, Liam Stevens, Liam Knight, Lochie Hardy, Lance Morris, Josh Philippe, Cody Rose, Nicholas Maiolo, Ryan Knight, Wesley Robinson, Samuel Moylan, Sean Costello


Last updated: Friday December 8, 2017 2:07PM