Share:
 

News

WA Premier Cricket - First Grade Teams Elimination Finals
Date of Event : Fri Mar 9, 2018 9:52AM

WA Premier Cricket Team Lists

Elimination Finals – Saturday 10th & Sunday 11th March 2018

10.30am Start

 

Claremont Nedlands v University at Cresswell Park:

Umpires: N Johnstone-J Hewitt.

Claremont Nedlands: Chris Brabazon(c), Daniel Turkich, James Allenby, Jacob Whiteaker, Joel Paris, Nicholas Hobson, Haydan Morton, Tim David, Christopher Simpson, Cameron Steel, Thomas May, Bradley Hope.

University: William Bosisto(c), Matthew Birrell, Viv Paver, Mitchell Drennan, Josh Dallimore, Jay O'Brien, Robert Honeybul, Daniel Moore, Bailey Richards, Tom Balkwill, Sean Stuart.

 

Willetton v Melville at Burrendah Reserve:

Umpires: T Rann-J Taylor

Willetton: Matthew Johnston(c), Stuart Biss, Iszak Milentis, Kris Elliot, Aaron Hardie, James Godfrey, Kallen Bond, Brennan Wilson, Ross Knoll, Chris Lagana, Aaron McCall.

Melville: Luke Towers(c), Drew Porter, Adam Voges, Thomas Kerr-Sheppard, Matthew Wiley, Ryan Duffield, Mark Turner, Brad Turner, Tom Scollay, Blake Reed, Fraser Hay.

 

South Perth v Perth at Richardson Park:

Umpires: T Steenholdt-D Trigg.

South Perth: Hugh Brown(c), Trent Ovens, Chris Chellew, Michael Bailey, Simon Ringrose, Brandon Guest, Jacob Mulder, Alex Bevilaqua, Brooke Guest, Darius D'Silva, Frederik Klokker.

Perth: Luke Jury(c), Jordan Mast, Dain Moreton, Sean Roberts, Jacob Snadden, Josh Nicholas, Tom Casey, Jacob Van Galen, Alex Calmy, Kyle Gardiner, Jack Baker.

 

Lower Grade Elimination Finals:

 

2nd Grade:

Melville v Scarborough at Tompkins Park 1

Mount Lawley v Willetton at Breckler Park 1

Bayswater Morley v Perth at Hillcrest Lower

 

3rd Grade:

Wanneroo v Bayswater Morley at Kingsway 1

Melville v South Perth at Tompkins Park 2

University v South Perth at UWA Sports Park West

 

4th Grade:

South Perth v Bayswater Morley at Richardson Park 2

Mount Lawley v Joondalup at Breckler Park 2

Midland Guildford v Wanneroo at Lilac Hill 1

 

Under 17s:

Bayswater Morley v Gosnells at Hillcrest Upper

Midland Guildford v Wanneroo at Lilac Hill 2

Subiaco Floreat v Melville at Floreat Park Oval

 

Under 15s:

Subiaco Floreat v Midland Guildford at Alderbury

Scarborough v Centurions at Abbett Park East

Willetton v Wanneroo at Burrendah Reserve 2

 


Last updated: Friday March 9, 2018 12:53PM
Author: Luke Douglas